Geleneklerimiz

13 Şubat 1956 GERZE YANGINI Anısına Her 13 Şubat’ta

13 Şubat 1956 Gerze Yangını hepimizin malumu üzere dünya tarihinde de yer almış en büyük afetlerin başında gelmektedir.

21 canımızı feci şekilde kaybettiğimiz ve Gerze’mizin kül olduğu bu yangının üzerinden yıllar geçmesine rağmen acılarımız hale taze, korkularımız ise hala aynıdır. Her lodos çıktığında ürperen bedenimiz korkumuza karışır ve o malum hadiseyi tekrar tekrar hatırlarız.

Sevgi & Saygıyla Anıyoruz.

Helesa

Helesa; Gerze’mizin tarihi, insanı, bağlılığı kadar eskidir. Balıkçılık ilçemizin en eski geçim kaynağıdır. Helesa Gerze’linin eski takvime göre Kasımın 10.gününde geçimlerini sağlamak için uzun süreli sefere çıkan gemicileri şenlikler yaparak uğurladıkları törendir. Aynı törenleri seferlerden dönenleri karşılamak için de yapıldığı bilinmektedir.

Sinop ve Gerze’ye özgü önemli bir gelenek Ramazan ayında “sellime çıkma” ya da diğer adıyla “helesa”dır.
Helesa geleneğinin ortaya çıkışıyla ilgili söylence ise şöyledir:
Çok eski devirlerde, gemiler yelken ile çalıştığı zamanlarda Karadeniz’de sığınacak üç liman varmış. Bunlar Temmuz, Ağustos ve Sinop’muş. Yani Karadeniz sadece Temmuz ve Ağustos aylarında fırtınasız olur, diğer zamanlarda da gemiler ancak Sinop limanında barınabilirmiş. Yine böyle bir kış mevsiminde, bir yelkenli gemi Sinop limanına sığınmış. Haftalarca burada mahsur kalındığından kumanyaları tükenmiş. Açlık baş göstermiş. Dilenmek istemediklerinden kimseden bir şey isteyememişler.

Bir gün kaptanın aklına feneri alıp ev ev dolaşarak mani söyleyip yardım istemek gelmiş. Filikayla şehre çıkıp gece feneri de yakarak ev ev dolaşıp, mani söyleyerek yiyecek toplamışlar. Bundan sonra Sinop ve Gerze’de bu olay gelenek haline gelmiş ve her Ramazan ayının 15’inden itibaren helesaya çıkılır, bahşiş toplanır olmuş.”
Ramazanın 15’inden itibaren gençler akşamdan hazırladıkları süslü kayıklarla sellime çıkarlar. Kayıklar birkaç kişinin taşıyacağı büyüklüktedir. Son derece güzel süslenirler, fenerlerle, mumlarla ışıklandırılırlar. Akşamları iftardan sonra gençler bu süsledikleri kayığı omuzlarında taşıyarak bir mahalleye gelirler.

Kayığı her ev tarafından görülecek bir yere koyarlar ve evlerin kapılarına gidip helesanın bir bölümünü söyleyerek bahşiş isterler. Bahşişler bir mendile sarılarak ve düştüğü yer görülsün diye mendilin ucu yakılarak helesacılara atılır. Sellime çıkanlar içinde sesi güzel olanlardan biri aşağıda sözleri yazılı olan helesadan bölümler okur, diğerleri de nakarat kısmını söyleyerek kapı kapı dolaşır ve bahşiş toplarlar.

23 Nisan Çocuk Festivali ve Geleneksel Uçurtma Festivali

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramını kutlamak üzere, her yıl 23 Nisan’da çocuk festivali ve geleneksel uçurtma festivali düzenlenir.

KABOTAJ BAYRAMI

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 

Çeçe Sultanda Keşkek Törenleri

Geleneksel olarak her yıl 6 Mayıs günü yapılan Keşkek Törenlerine yurdumuzun dört bir tarafından ziyaretçiler gelmekte ve Çeçe Sultan Türbesini ziyaret ederek dua etmektedirler. Yapılan programlarda vaaz, Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okunarak dualar edilir.

Geleneklerimiz

Gerze Kültür ve Sanat Festivali

GERZE’DE 3 GÜN 3 GECE DOYUMSUZ EĞLENCE!!!

Geleneksel Gerze Festivali

Her yıl Gerze Kültür ve Sanat Festivali adı altında düzenlenen etkinliklerde ilçenin tarihi ve turistik güzellikleri ile çeşitli el sanatları tanıtılmakta olup, gündüz deniz sporları, gece ise ulusal ve mahalli sanatçıların katıldığı müzik ve eğlence konserleri ile yerli halkın ve turistlerin güzel vakit geçirmelerine imkan tanınmaktadır.

Geleneksel Gerze Belediyesi Yağlı Güreşleri

Gerze Belediyesi tarafından ilçemizin kültür mirasına katkıda bulunmak ve aynı zamanda insanlar arasındaki birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek amacıyla her yıl düzenli olarak Yağlı Güreş etkinliği düzenlenmektedir.

GERZE HALK OYUNLARI

GERZE DÜĞÜNLERİ DAVUL – ZURNA